Terra Hungária parfümbemutató – a magyar föld illata
Összérzékszervi élményshow az OMÉK-on
Az eső utáni magyar föld és a nyári napsugarak ölelő illatát álmodta és alkotta meg Katrics Krisztina az Örökség Alkotóműhely vezetője és Bálint Csaba vajdasági magyar parfümőr, az Agrárminisztérium támogatásával. Az anyaföld illatait egy káprázatos összérzékszervi élményshow keretében mutatták be az OMÉK nagyszínpadán.
A projekt szülőanyja, Katrics Krisztina, az Örökség Alkotóműhelyben immáron 11 éve dolgozik teremtő erővel azon, hogy dicső elődeinktől megörökölt értékeinket a jelenkor elvárásának megfelelően megújítsa öltözködéskultúránkban. Az egri alkotóműhely vezetője, aki megválasztott tisztségénél fogva jelenleg a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kézműipari alelnöke is egyben, azt a célt tűzte ki maga és társai elé, hogy a kézművesség minél nagyobb levegőhöz jutva alkothasson, és piacképesen jelen legyen a megye, sőt akár az egész ország életében.
Az alkotóműhelyben olyan ruhákat alkotnak, melyek naprakész szabásúak, kiváló minőségű természetes eredetű alapanyagokból készülnek, és hihetetlenül varázslatos szépségüket az ősi magyar díszítőművészetből vett, azokra kézzel hímzett motívumok adják. Ott él minden blúzban, ruhában, mellényben és kabátban a kézi-munka ereje, a hímzők hosszú munkaórái, a minden egyes tűszúrással és pamutszállal megteremtett rend és teremtő erő. Hitet adnak annak, aki viseli, és hitet közvetítenek annak is, aki megnézi a viseletet máson. Mindezek együttesen méltóságot és kiegyenesedett tartást adnak és követelnek alkotójuktól és viselőjüktől egyaránt.
Katrics Krisztina elmesélte, hogy a Terra Hungaria parfüm abból az ideából született, hogy a Kárpát-medencében termesztett és lepárolt illóolajak felhasználásával készülő illat az öltözetünk részeként úgy jelenjen meg, hogy együttesen, közös erővel, képesek legyenek felidézni viselőjükben az anyaföldünk esszenciális illatait. Minden érzékszervünkkel megtapasztalhatjuk a magyar kultúrát, járjuk a táncot, hallgatjuk a népdalt, csodáljuk a népviseletünket, de vajon éreztük-e már szülőföldünk illatát? Vajon elképzeltük, ábrándoztunk már azon, milyen a nap melegével aranysárgára érlelt búzamező illata, mélylila levendulával összekeveredve, ahogy egy csipet méhviasz tejesen édessé teszi? Vagy tudjuk-e milyen a kamilla illata, ahogy keveredik a föld és a széna illatával, vagy a tenyerünk közt megmorzsolt kukoricacső bajuszának tejesen delejes érzésével?
Mi lenne, ha botanikailag lefordítanánk azt a népművészeti mintakincset, amit régi eleink rajzoltak évszázadokon keresztül, erdőben, kertben, szántóföldön, legelőn. Mi volt az a virág, amit papírra vetettek, majd beleszőttek és kihímeztek? Hogyan rajzolták meg ezt az isteni rendet, ami a világunkat felépíti és a magyar ornamentikában oly gyönyörűen leképeződik?
És máris kipattant az ötlet: keverjünk ezen növények illóolajaiból parfümöt, és mutassuk meg a matyó, a kalocsai, a kunsági minták illatát. Aztán tovább szőve a gondolatot, szinte magától adódott, hogy a Kárpát-medencében termő növények hazai lepárlásából származó illóolajainkból, a magyar anyaföld, a szülőföldünk illatait is megalkothatnánk!
Így született a Terra Hungária parfümkollekció.
Az alkotásban Katrics Krisztina társául szegődött Bálint Csaba vajdasági magyar parfümőr, akit a hazai parfümrajongók népes táborának és a Cherry Garden niche parfüméria rendszeres látogatóinak nem kell már bemutatni, hiszen a Balifleur nevű első alkotása megjelenésétől kezdve szerepel illatpalettánkon.
A Vajdaság Észak-bánsági körzetében, Szegedtől alig 30 km-re, Magyarkanizsán 2016-ban alapította meg Bálint Csaba Szerbia első kézműves parfümmanufakturáját, melyet Parfums Balint névre keresztelt el. Egy rövid párizsi tartózkodása alatt Minya Viktória, magyar származású parfümőrrel való találkozása győzte meg végleg arról, hogy megvalósítsa régen dédelgetett álmát, hogy parfümkészítő mesterként, egy saját parfümbrandet alapítson hazájában. Hosszú évekig tartó önképzés, kísérletezés és fáradhatatlan munka eredményeként 2018-ban megvalósult az álma, amikor útjára indíthatta első saját illatkreációját a Balifleur-t.
Miközben saját brandjének további illatain is dolgozik, derült égből delejes villámcsapásként érte a Terra Hungaria kollekció két kezdő parfümjének megalkotására szóló felhívás.
A két kompozíció, melyek a magyar szellemiség jegyében születtek, jelentős részben helyben termett és lepárolt nemes növényi alapanyagok felhasználásával készültek, Terra Hungaria niche brandként kapták az After Rain és a Sun Embrace fantázianeveket.
Terra Hungaria – After Rain
"Az indulás, a kezdet, az új fejlődésnek indul. Nyárelőn egy zöldellő szántóföldön találom magam, ahol a fiatal zöld búzatenger összetalálkozik a kukoricamezővel. Jobbról lóhere, balról kamilla szegélyezi a látóteret. Kicsit távolabb a nádassal körbevett, vízililiommal borított tavacska felöl érkező illatok keverednek a kukoricacső végén kikandikáló, sárga bajszáról érkező tejes illatokkal. Valahonnan a távolból a kék kökény fanyar gyümölcsös illata röppen fel, magával hozva a paradicsomágyások oly ismerős, haragos zöld illatát. Nemrég múlt el az első nyári záporeső. Ózonnal dúsította a fekete föld felől érkező nedves, zöld, friss étert, ahogyan körülöttünk, ismerős aurát teremt a parfüm, ez a magyar föld illata zápor után." (Csaba Bálint)
Terra Hungaria – Sun Embrace
"Augusztus derekán járunk. A nyári nap ereje mézédes ambróziává, ragacsos nektárrá érlelte a gyümölcsök zömét. Forró száraz szellő borzolja az aranysárgásan csörgősre érett búzakalászokat, magával ragadva a szalmás, tejédes illatát, tovaröppentve vadvirágos legelők, hűsítő vizek felett, beleborzolva a mély lila levendulamezők domboldalába, mígnem a lemenő nap ölelésével, puhán, simogató érintésével feloldódik a horizontban. "(Bálint Csaba)
A "gyógyító varázserővel bíró" római kamilla illóolajat a szigetvári Arura illóolaj manufaktúrának köszönhető, akik saját termesztésű növényeikből gőzdesztillációval készítenek illóolajat, aromavizet. Termékeik 100%-os tisztaságú, bevizsgált illóolajok és aromavizek.
A Szomódi Levendulás két szelektált illóolaját használták fel, a tulajdonos Tóth József úrnak köszönhetően. Az egyik a Lavandula X angustifolia Imperial 2019 a masik a Lavandula X Intermedia Provence 2018.
A Romhányi Balu Levendula Farm, Zagyvaszántón, időt és fáradságot nem kímélve adta át termőföldjeinek virágba borult csodáját a nyáron, ezzel adva lehetőséget a míves fotók, videófilmek elkészítéséhez.
Stílszerűen egy nyári zápor után találkozott az alkotócsapat Kiss Norberttel az Őrségben, Hegyhátszentjakabon, aki kulcsfontosságú segítőjük lett az illóolajlepárlásban és más hazai termelőktől, lepárlóktól való beszerzésben, kapcsolatteremtésben. Kinyitotta a tér és idő kapuját, mivel egy valóságos középkori alkimista műhelyben folyhatott a munka, ahol "összefésülhették" a fellelhető illóolajokat, azzal az illatvilággal, amit a szülőföldünk illataként létrehoztak.
Fogadjátok szeretettel az új ideát, magyar szülőföldünk illatát, érezzétek annak varázsát, hogy az egyedi kézműves tárgyakkal, illatokkal körülvett élet mennyivel színesebbé, különlegesebbé teszi a hétköznapi és ünnepi pillanatainkat.
blog comments powered by Disqus