„Sosem lesz belőled parfümőr!”
Február elején megtörtént, amire már hónapok óta vártunk, megérkeztek üzleteinkbe a Meleg Perfumes illatai. Mostani blogbejegyzésünkben elsősorban a parfümház magyar felmenőkkel is rendelkező tulajdonosáról, Matthew Melegről lesz szó.

Sok termékünk ritkaságnak mondható még a niche világban is, a Meleg parfümök azonban még közöttük is kuriózumnak számítanak, hiszen Európában először nálunk kaphatók.

A név láttán erős lehet a gyanúnk, hogy a parfümház alapítója magyar ősök leszármazottja, és ez igaz is, részben. A magyar mellett szlovák vér is csörgedezik ereiben, néhány generációval idősebb rokonai az első világháború után vándoroltak ki Kanadába a Vajdaságból.
Ezek a felmenői gyümölcstermesztéssel kezdtek foglalkozni egy kis ontariói városban. Matthew Meleg ezt a családi gazdaságot vette át és vezette 25 éves koráig. Ahogy a honlapján írja, a parfümjeivel minden nemzet gazdálkodói és kézműves iparosai előtt tiszteleg.

Az éjjeli busztakarítástól a saját márkáig
Nem titkolja, sőt, nyíltan felvállalja, hogy fiatal kora óta poszttraumás stressz szindrómával (PTSD) küzd, amire csak 39 éves korában kezdett gyógyszert szedni. Szerinte milliók szenvednek „csendben” ilyen és hasonló mentális betegségben, ő épp ezért áll ki vele ország-világ elé.
Ahogy ő fogalmaz: „Minden nap PTSD; minden nap megszállottság, szorongás, aggodalom, önutálat.”
A Vienna 1900 Chocolate nevű parfümjét éppen ez ihlette, Bécsnek ugyanis sok korabeli gyógyszert és haladó gondolkodású orvostudóst köszönhet a világ.

Mr. Meleg egy évtizedet töltött Japánban, ami szintén több illatában visszaköszön (Golden Gai, Mushin Kyoto Incense). A felkelő nap országában biztonságban érezte magát a külföldi idegen álarca mögé bújva, hazatérve Kanadába azonban komoly kihívást jelentett számára a visszarázódás a hétköznapi életbe. Kezdetben buszokat takarított éjjel, hogy kerülje az emberekkel való találkozást, később azonban beszippantotta az illatok bűvös világa. Ez fordulópontot jelentett az életében.
Kitiltották a fórumról
Hamar világossá vált számára, hogy ezzel akar foglalkozni, de az is, hogy a klasszikus parfümőriskolai képzés nem neki való. Inkább az otthon biztonságát választotta, és autodidakta módon az online térben kezdte magát képezni. A Basenotes nevű internetes fórumon hozzá hasonló illatőrültekkel cserélt eszmét és tapasztalatot, ám egy idő után megosztó véleményei és viselkedése miatt egyre több nézeteltérése támadt fórumtársaival, ezért kitiltották az oldalról. „Sosem lesz belőled parfümőr” – mondta neki például egy nevesebb szakmabeli, ám természetesen ez sem tántorította el.

Folytatta és azóta is folytatja az önképzést, minden további nélkül felhívja például a legnagyobb illatszeripari cégek vezetőit belső információért, és általában célt ér. Eleinte nem is gondolt saját parfümházra, végül mégis megalapította a nevét viselő brandet.

Már hetedik éve készít parfümöket egyszobás vancouveri lakásában. Magánrendeléseket is elvállal, de a legtöbb kompozíciója elérhető a nagyközönség számára. Bevallása szerint sokszor álmodik (új) akkordokkal, amelyeket leginkább az esti órákban kelt életre, mivel akkor a legkreatívabb. Mintegy 350 összetevő áll rendelkezésére, és ezekből 30-70-et használ fel egy-egy parfümjében.
Birkózás jöhet minden mennyiségben
Az illatokon kívül érdekli a történelem, és imádja a harcművészeteket. Különösen a birkózást szereti nézni, legyen szó török olajbirkózásról, leszorításos birkózásról, szumóról, brazil jiu-jitsuról vagy orosz szambóról. Vallja, hogy a birkózás alázatra, helyes viselkedésre és kemény munkára nevel, egyben megtanít más emberek és kultúrák tiszteletére.

Munkásságával kapcsolatban leszögezi: nem lehet elválasztani őt és a személyiségét a parfümjeitől. Mindegyik alkotása mögött egy történet áll, mindegyik parfümje egy naplóbejegyzés.
