A jázmin mint legérzékibb illatösszetevő és afrodiziákum

Napjainkban már szinte kivétel nélkül ismerik a jázminvirágot, illetve illatát, hiszen a jázmin az egyik legkedveltebb parfümösszetevő nemcsak a niche, de a designer illatok világában is. Egy régi mondás úgy tartja, hogy nem is létezik parfüm jázmin nélkül. Érdekes, hogy már a múlt század első felében készült parfümök mintegy 80%-a tartalmazott természetes jázmint. Tehát gondolhatjuk, hogy mennyire régóta használják e virág csodálatos erejét. Mára már lecsökkent ez a szám, hiszen megjelentek az újabb közkedvelt illatakkordok. Ezenkívül a természetes összetevők aránya is lecsökkent. Nektek is az egyik kedvenc illatösszetevőtök? De nézzünk is meg még néhány érdekességet, hátha akadnak olyanok, akik esetleg nem ismerik ezt a virágot! Barangoljatok velem!

Tudtátok, hogy „Az éjszaka királynőjének” is hívják? – és hogy miért? Lássuk!
A jázminnak annyira romantikus illata van, hogy már régóta úgy tartják, hogy afrodiziákum hatású. Az ebből kivont jázminolajnak ugyanis nyugtató hatása van. A keleti kultúrák előszeretettel használták háremekben, masszázsokhoz, fürdőkhöz és ,,szerelmi bájitalokhoz”. Illatszerekben is gyakran megjelenik, illetve India egyes részein a jázminvirágokat gyakran díszítéshez használják fel az esküvőkön, hogy az ifjú házasok hálószobájában megteremtsék a romantikus hangulatot. A nők még ma is a hajukra kenik a jázminolajat. Napjainkban is gyakran alkalmazzák masszázshoz, fürdőkészítéshez, aromaterápiához, illetve különböző betegségek csillapítására, így például: a kismedence vérellátásának támogatásában, olyan szexuális problémák megoldásában is, mint az impotencia, a korai magömlés és a frigiditás.

Na de hogy megértsük a jázmin mint illatalapanyag fontosságát, ismerjük meg magát a növényt.
A jázmin – latinul Jasminum – perzsa szóból, a یاسمین -ból ered, ami azt jelenti: „Isten ajándéka”. Az olajbogyófélék családjába tartozó örökzöld cserjék nemzetsége, amely körülbelül 200 fajt foglal magában. Közeli rokona az orgonának, az olajfának és a kőrisfának. Mindezek mellett többféle jázmint különböztetünk meg, és mindegyiknek más-más ismertetőjegye van. Nézzünk is meg pár híresebb jázminfajtát.

(Fehér jázmin)
Az első közismert a Jasminum officinale, vagyis a fehér jázmin. Tulajdonképpen az illatszerek legfontosabb jázminfaja, amelyet más néven közönséges jázminnak hívnak. Maga a virág vadon a Himalájában található, és nagyon könnyen termeszthető. A 17. században indult el hódító útjára. További érdekessége, hogy Pakisztán nemzeti virága is egyben!


(Királyi jázmin)
A másik híres a Jasminum officinale L. var. Grandiflorum, vagyis a királyi jázmin. Sok néven ismert a királyi jázmin, így spanyol jázminnak és katalán jázminnak is nevezik, melyet széles körben termesztenek Franciaországban, Kínában, Indiában, Egyiptomban, Marokkóban, Oroszországban és más országokban az illatszerkivonata miatt.
E csodás növényből felfoghatatlanul sokat kell összegyűjteni kézzel, hogy 1 kilogramm jázminabszolútot ki tudjanak vonni. Ennek ára termesztési helytől függően változik. A legdrágább a Franciaországban előállítotté, ami 15 000 dollár/kg ár környékén mozog. Ennél kedvezőbb áron lehet a többi lelőhelyen termesztett jázminabszolútot megvenni. Tulajdonképpen 1 kg jázminillóolaj előállításához kb. 1000 kg, azaz több mint 3,5 millió virág szükséges. Merész, nem igaz? Fel sem tudjuk fogni.

Pillantsunk rá, hogy hogyan is jött létre a szintetikus jázmin mint illatöszetevő.
A SZINTETIKUS JÁZMIN SZÜLETÉSE

Rengeteg kísérlet és tudósok többévnyi munkájának gyümölcseként megtalálták a jázminaroma jellegzetes, kissé édes virágos egyéniségéért felelős akkordot 1957 októberében. A kutatást Edouard Demole vezette, az illatkivonatot hedionnak nevezték el. Az eredmény pedig gyökeresen megváltoztatta a parfümipart.
Eleinte mikromennyiségben használták a parfümőrök, ma már gyakran kétszámjegyű százalékos arányban készítik a jázminakkordot.

Ezután egy újabb jázminfaj? Hűha!
Az utóbbi években feltűnt a parfümőrök látóterében egy új jázminfaj, az arab jázmin, amelyet egyre többször láthatunk az illatakkordok között. Kíváncsiak vagytok a jellemzőire? Olvassuk tovább együtt!
A Jasminum sambac, vagyis az arab jázmin a harmadik legelterjedtebb jázmin fajta napjainkban és a parfümökben.


Ez a növény fűszeresebb, fásabb, mint az elődjei. A trópusi vizes élőhelyeken és a világ minden táján termesztik, illetve megtalálható. Érdekessége, hogy a virágai éjjel nyílnak és reggel záródnak. A szerelmesek testolajaként használják, az édes bódító, pézsmás, virágos illata miatt. Tehát nagyon erőteljes illata van. Antidepresszív és relaxáló tulajdonsága van, ezért teákban is használják.
Kiemelnék néhány jázminillat által dominált parfümöt a Cherry Garden kínálatából, amelyben szerepelnek ezek a hirhedt jázmin típusok.




További jázminos illataink:
A13 – Out in the Open (Jázmin, Narancsvirág)
Adi ale Van – Perseide (Egyiptomi jázminabszolút, Narancsvirág)
Anka Kus – Jezebel (Marokkói jázmin)
Anak Kus – Kitsunegari (Narancsvirág, Bergamott, Lime, Grapefruit, Jázmin)
Anka Kus – Misk'ul Hareem (Mandarin, Grapefruit, Jázmin)
Antonio Alessandria – Éperdument (Narancsvirág, Jázmin)
Antonio Alessandria – Nacre Blanche (Narancsvirág, Jázmin, Bergamott, Grapefruit, Mandarin)
Beaufort London – Acrasia (Bergamott, Jázmin)
Blancheide – Argentique (Grasse-i jázmin, Rózsa)
Blend Oud – Eclipse (Bergamott, Citrom, Lime, Jázmin)
Blend Oud – Ghazal (Bergamott, Mandarin, Citrom, Jázmin)
Calaj – Lilyn (Jázmin, Petitgrain)
Daniel Pescio - Effluves de Jasmins et Magnolias (Citrom, Bergamott, Grapefruit, Jázmin, Fekete citrom)
De Gabor – Darling
De Gabor – Geisha Diva (Citrom, Yuzu, Mandarin, Neroli, Jázmin)
De Gabor – Genders (Calabriai bergamott, Sáfrány, Mandarin, Jázmin)
Esse Strikes The Notes – Anita (Narancsvirág, Jázmin)
Etat Libre d'Orange – Charogne (Jázmin, Bergamott, Piros bogyós gyümölcsök, Gyömbér)
Etat Libre d'Orange – Jasmin et Cigarette (Jázminabszolút)
Etat Libre d'Orange – The Ghost in the Shell (Yuzu, Jázminabszolút)
Franck Boclet – Addiction (Jázmin, Narancsvirág)
Franck Boclet – Just (Bergamott, Lime-virág, Jázmin)
Franck Boclet – Chameleon (Bergamott, Grapefruit, Mandarin, Petitgrain, Egyiptomi jázminabszolút)
Gustave Eiffel – Anne de Russie (Bergamott, Mandarin, Jázmin)
Jacques Zolty Declaration Love – Coco Love (Bergamott, Jázmin)
Jousset Parfums – African Queen (Citrusok, Jázmin)
Les Bains Guerbois – 1992 Purple Night (Calabriai Mandarin, Egyiptomi Jázmin)