Aromás maszkulin mágia
A szakállillatosítás egy misztikus maszkulin rituálé, melyben alkalomadtán aromatikus elixírek is szőrmentén összefonódhatnak a férfiasság túlcsorduló malasztosságával. Természetfölötti ajándék ez az arcbozont, mely elfedi bűneinket, megszenteli lelkünket, képessé tehet bennünket a mennyország elnyerésére… na, ez azért talán túlzás... Az illatok bolyhosan szeszélyes, féktelen dervistánca, megbabonázva környezetét, az arcszőrzetet fenomenális mesterművé alakíthatja. Lépjünk hát be a szakállas álmodozás aromás alkímiájába, mely az aktuálisan használt illatok nyelvén beszélve, felfestve azt lelkünk vásznára, magunk és környezetünk megelégedésére szolgálhat. Lássuk hát, milyen csodák várnak azokra, akik rá mernek lépni erre a különleges, nem mindennapi illatos útra!

Másodlagos nemi jellegként a szakáll talán az egyik legférfiasabb dolog, ami egyáltalán létezhet a világon, hiszen vizuálisan egyértelmű vonalat húz férfi és nő közé, és segít megkülönböztetni a kettőt.

Nem véletlen, hogy az ókori egyiptomiak számára a szakáll kiemelt társadalmi jelentőséggel bírt, amit jól mutat, hogy minden antropomorf ábrázolású férfi istent szakállal jelenítettek meg.
De mielőtt beszippantana bennünket az értelmetlen szexizmus sötét és veszélyes örvénye, lássuk első, a téma szempontjából akár kultikusnak is mondható, már-már címadó parfümünket a Cherry Garden végtelen kínálatából:
Calaj - Black Beard

A parfüm nevéről egyből gyerekkorunk kedvenc kalózfilmje juthat eszünkbe, azonban a Black Beard nem egy kifejezetten kalózoknak szánt parfüm, hanem tisztelgés a kirobbanó tesztoszteron előtt, ami ezekre a tettre kész férfiakra is jellemző. Egy klasszikusan elegáns és merész férfias illat lenyűgöző fúziója, mely megragadja a férfiasság aromatikus esszenciáját, a hölgyek olfaktórikus örömére, hogy legendás férfiakról álmodhassanak, és képzeletük kedvükre szárnyalhasson. Ürömlevelek érhálózatába fecskendezett citrusok abszintos keserűsége mögött szinte azonnal számtalan mélyebb árnyalat is érezhető, némi szegfűszeges fűszerezettséggel.

A kompozíció szívében, a levendula vezényletével érkeznek a virágok, de a rózsa, a szegfű és a muskátli hátterében komoly szerep jut a dohánylevelek aromájának, melynek mélységét a tonkabab édessége lágyítja. A leszáradás fázisában komoly szerepet kap a tölgymoha földessége és az ámbra melegsége is, ami ezzel az édes dohányillattal keveredve elképesztően harmonikus akkordot produkál. Erős karakterű, magabiztos viseletet igénylő, igazi átalakulóművész, ahogy megbabonázó vehemenciájával fejlődik és átalakul a bőrünkön.

Miként a laktóz- és gluténmentes oroszkrémtorta, úgy az illatosított szakállápolási termékek is egy évtizede még abszolút rétegtermékeknek számítottak kis hazánkban. Itt, a hegybércekkel ölelt Kárpát-medencében a szakállról is az első asszociációnk a gyermekeinkre veszélyként leselkedő „szakállas bácsik” voltak, de az elmúlt években mit látnak szemeink? Gomba módra szaporodó barber shopok mindenütt, amerre csak járunk.
Tehát egyre több a szakállas!
De mégis: milyen dolog valamit a szakállunkra kenni? Jó érzés, jó illata van, és kész.

A nagy szakáll azonban nagy felelősséggel is jár – arcbundánk karbantartásához és gondozásához megfelelő termékekre van szükségünk. A két legnépszerűbb a szakállolaj és a szakállbalzsam, mindkettő lehet illatosított és natúr, melyet akár mi is felturbózhatunk egy ínyünkre való niche parfümmel.
A szakállbalzsam egy vastagabb és koncentráltabb termék, amely erősebb tartást biztosít a szakállnak. Jellemzően shea vaj, méhviasz és hordozóolajok kombinációja, előnye az olajokkal szemben, hogy kordában tartja a hosszabb, rakoncátlan szőrszálakat, segíthet a göndörödés szabályozásában. Szakállolajjal együtt is jól alkalmazható.
A szakállolaj egy gyorsan felszívódó, könnyű olaj, melyet számtalan különleges – és alkalomadtán gyógyhatású – növény kivonatából állítanak elő, ilyen az olíva, a barackmag, a teafa, az argán, a makadámia és a jojobaolaj, keveréke, amit arra terveztek, hogy táplálja és hidratálja a szakáll alatti bőrt, valamint magát a szakállszőrzetet. Segít megelőzni a kiszáradást és a viszketést, valamint egészséges fényt kölcsönöz a szakállnak. Ez pompás választás azoknak, akiknek rövidebb a szakálluk.
Francesca Bianchi – Sublime Oils
Körbetekintve a Cherry Garden végtelen üvegpolcain, szinte azonnal megakad a szemünk Francesca Bianchi „sublime oil” kollekcióján, melyek magukban hordozzák az elnevezésüknek megfelelő parfümök illatát is. Ezek a fenséges olajok többcélú felhasználást tesznek lehetővé, nem zsírosak, sima, könnyű textúrájú készítmények, szilikontól és ásványi olajoktól mentesek. Luxustestápolóként is használhatók. Az olaj könnyen eloszlik a bőrön, majd gyorsan felszívódik, kellemes, bársonyos tapintást és finom illatot hagyva a testen. A növényi alapú olaj nemcsak a bőrt puhítja, de a hajra és a szakállra is felhordható, szaténszerű fényt ad neki, miközben táplálja is. Francesca mélykondicionáló éjszakai hidratáló hajpakolásként is használja az olajait.
A szakállnövesztés rögös útjára térők számára a 7 darabból álló sublime oil kollekcióból külön kiemelnék kettőt.


A The Dark Side egy meleg, érzéki és kifejezetten addiktív, balzsamos lágy illatot ad bozontos arcszőrzetünknek. Lenyűgözően fűszeres és bársonyosan mézes, a puha gyantákkal és tömjénnel azonnal elvarázsol. A határozott nyitást követően kísértetiesen és szinte tapinthatóan puhává alakul, Francesca Bianchi kézjegyére oly jellemző írisz púderes tapintásával, vaníliás, fás alapba zárva. Intim és finom, akár a selyem.
A szakállillatosítás művészetében megtaláljátok a kaput egy olyan világba, ahol az érzelmek úgy virágoznak, mint ahogy a tavaszi virágok bontják ki a szirmaikat, és az álmok, a képzelet szárnyán szárnyalnak. Miként szakálladat illatosítod, hagyd, hogy a külvilág számára részben feltárja bensőd mélyebb rétegeit.


Francesca Bianchitól az Unspoken Musk egy gyönyörűségesen pézsmás, vajas íriszhab érzetét adja bőrünk és arcszőrzetünk számára, mely szinte egy bolyhosan lágy macskabunda érzetét kelti. A vaníliás, melankolikusan érzéki pézsma tökéletesen harmonizál a visszafogott animális illatjegyekkel, egy kis immortelle és bőségesen adagolt írisz tapintásával. Ebben a káprázatos kompozícióban a pézsma egy természetfölötti, kifürkészhetetlen varázslóként viselkedik, éjféli randevúkról és lopott pillantásokról sző történeteket, ellenállhatatlan csábító aurát teremtve.
Minden egyes lélegzetvétellel nemcsak az illatokat, hanem magát a varázslat esszenciáját is belélegezhetitek. Öleljétek magatokhoz az illatot, mert benne rejlik a varázslat, amely rabul ejti a szíveket és elragadja a lelkeket.
Miként az öltözködés, úgy az illatok viselése is az önkifejezés egyik fontos megnyilvánulása lehet. Illékony identitásként nevezhetjük önmagunk kivetítésének is a bőrünkön vagy szakállunk mélyében viselt aromák hatását a külvilágra.
Amikor illatot választunk, nemcsak arra kell gondolnunk, hogy mi hogyan érezzük magunkat benne, hanem arra is, hogy mások miként fogják azt értékelni.
Szakállunk illatosítása során érdemes átgondolni, hogy milyen képet szeretnénk kifelé sugározni az önkifejezés költői megnyilvánulásaként, mely megsimogatja a szíveket, és illatos nyomunkkal elvarázsolhatjuk környezetünket.

Erre fenomenálisan sokrétű lehetőséget nyújt a 2012-ben útjára indult Franck Boclet Fragrance Collection termékcsaládjának közel 30 tagja, melyek 50 és 100 ml-es változatban is kaphatók a Cherry Garden üzleteiben.
Minden palackjuk egy jellegzetes fő illatjegyet emel ki. Az önálló kompozíciók számos más izgalmas illatjegyet is magukba foglalnak, kivételes összhangot teremtve köztük.
Lássunk néhány példát.
A Vetiver egy klasszikus, a barber shopok világát idéző fás férfi illat, amely csillogó citrusokkal (bergamott, narancs, citrom) nyit, majd a szívében olyan virágok illatával kacérkodik, mit a gyöngyvirág és a jázmin. Végül egy friss, fás, aromás kompozíciót alkot a szantálfa és a cédrus koktéljával. A szantálfa esszenciája bölcsőként foglalja el arcszőrzetünket, felidézve az ősi erdők emlékeit, titkokat suttogva a szélbe.


Az Absinthe zöld citrusainak szikrázó zamata szinte lángra lobbantja a lelkünket; napsütötte mediterrán ligetek élénk szimfóniája, ahol az öröm táncra perdül. A nyitányban a citrusok valódi csillogást csempésznek a levendula és az abszint kesernyés frissességébe. Szívében mindez elcsitul és könnyedebbé válik, a heliotrope és a rebarbara krémesen nedvdús aromáival. A kompozíciónak egy bőrös, aromásan fás akkord adja a hátteret, mely továbbra is megőrzi a kezdeti abszintos üdeséget.
Merülj el ebben az eksztatikus illatszimfóniában, és illatos szakállad által, egy folyékony illatkapun át, tárd fel belső világod emlékezetmorzsáit, elvarázsolva a világot.
De a szakáll miért létezik?
Évezredek óta boglyas kérdés, vajon miért van a férfiak arcának alsó felén komoly offenzívában növekedő szőrzet, mely jellemzően, amíg csak élnek (kicsit még utána is), megállíthatatlanul gyarapodik.

Természetes optikai tuningként, egy erőteljesebb állkapocs sejtetésével, egyfajta dominanciát sugall az ellenség számára, egyben megvédi az arccsontokat a várható ütésektől?
Melegítsen a hidegben, védje az arc egy részét a leégéstől, vagy védje és kiszűrje a baktériumokat, amelyek így nehezebben jutnak be a szájba?
Hiába csűrjük-csavarjuk, elfogadható evolúciós magyarázat eleddig nem született erre a roppant fontos kérdésre, hiszen ha fontos biológiai szerepe lenne, akkor mindkét nem szakállas lenne.
Egy kis szakáll-kultúrtörténet
Az egyiptomi királyok és királynők i. e. 3000 környékén előszeretettel viseltek fémből készült hamis szakállat, melyet arcukhoz erősítettek. Az ókori Kínában a vörös szakáll bátorságot és erőt szimbolizált. Számos hit szerint a hosszú szakáll a hitben való kitartást és hűséget jelképezte. Az ókori görög nép megrögzötten szakállas volt, akiknél kifejezett büntetésnek számított, ha valakinek levágták az arcbundáját, így Spártában például a gyávának tartott harcosokat így szégyenítették meg.

Nagy Sándor görög-makedón király leghíresebb, gaugamélai csatája során, i. e. 331-ben döntő csapást mért a számbeli fölényben lévő perzsa birodalmi csapatokra, ám ennek érdekében meglepő taktikai lépést alkalmazott. A döntő ütközet előtt parancsba adta, hogy mindenki szabaduljon meg szakállától, hogy a közelharcban ne tudja az ellenség megragadni ezeket a hatalmas szőrcsomókat.
Az ókori rómaiak is átvették a divattrendet: a szőrös barbár népekkel szemben, hogy is viselhettek volna hatalmas arcszőrzetet civilizált római polgárokként?
Tudjátok, hogy honnan jön a barbár kifejezés? A latin barba szóból, ami nem mást jelent, mint szakállat!
A római katolikus egyház a kánonjogban tiltotta meg a papoknak az arcszőrzetet, mellyel szembement a Michelangelót is támogató reneszánsz pápa, VII. Kelemen, aki tekintélyes szakállt növesztett Róma 1527-es feldúlása és kifosztása (Sacco di Roma) feletti bánatában. Szándékán kívül is divatot teremtett, hiszen egészen 1700-ig, XII. Ince pápa haláláig 25 szakállas egyházfő foglalta el Szent Péter trónját.


Reneszánsz ide vagy oda, a parókához azonban már nem illett a szakállak bozontos erdeje (nem is beszélve a csinos magassarkú tipegőkről), így XIV. Lajos, a Napkirály könyörtelenül kiebrudalta mintegy 150 évre a szőrcsomókat a kifinomult úri körökből, még adót is kivetett a szőrös emberekre. Kortársai közül az orosz cár, Nagy Péter is követte Lajos példáját, és teljeskörű szakálltilalmat vezetett be birodalmában. Akit rajtakaptak, büntetés gyanánt helyszíni borotválást kapott, ami ellen természetesen fellázadtak az ortodox vallású (és szakállas) férfiak, hiszen Rettegett Iván uralkodása óta még csak alig száz év telt el, márpedig akkortájt a borotválkozást még Isten elárulásának tekintették. A nép akarata előtt meghajolva Nagy Péter a tilalmat végül szakálladóra változtatta.
A XVIII. századtól, Napóleon császár uralkodása óta a francia csapatoknak speciális arcszőrzet-viselési szabályai alakultak ki, így a gránátosok hatalmas ápolt bajuszt viseltek, a gyalogsági vadászok bajuszt és kecskeszakállat, a csendőröknek pedig egészen 1933-ig kötelező volt a bajusz.


Ha már szóba került a francia császár, megkerülhetetlennek tűnik a francia udvar hivatalos beszállítójaként Napóleon személyes parfümőrévé kinevezett François Rancé neve, aki forradalmasította az illatszerek művészetét. Elképesztő parfümöket alkotott Napóleon számára: a Le Vainqueurt, a Triomphe-ot és a L'Eau d'Austerlitz-et. Joséphine Bonaparte tiszteletére pedig elkészítette a L'Impératrice-t. Családi vállalkozásként a Rancé 1795 napjainkban már Olaszországban működik, és káprázatos elixírjei megtalálhatók a Cherry Garden szalonjaiban is.
Nézzünk akkor két szakállkompatibilis parfümöt a Rancé 1795 kollekciójából.

Rancé 1795 - Le Vainqueur
A parfüm egy olfaktórikus utazás Napóleon szülőföldjére, Korzika szigetére, melyben a tenger ellenállhatatlan illata keveredik az erdők párájával és a puha bőr megnyugtató mélységével. A mediterrán illatjegyek aromája tökéletesen keveredik a tengeri szellő által hozott levendula és gyömbér illatával, melynek bázisát egy bőrbe göngyölt fás alap adja, ami garantáltan megszólítja a férfilelket.

Rancé 1795 - Triomphe
Gazdag összetételű, diadalmas adrenalinlöketet adó fűszeres kompozíció, kifejezetten karakteres – szakállas – férfiak számára. A bergamott és a zöld mandarin üdítően dinamikus nyitányát a kardamom szinte forró, fűszeres érintése melegíti fel, fahéjjal és muskotályzsályával. A kompozíció szívében vaníliával ölelt, bőrhatású ámbra dobog, melynek a leszáradásban tömjén és nemes gyanták ágyaznak meg, az elegancia lágy érintésével. A benzoin gyanta egzotikus, vaníliás édessége egészen hihetetlen záróakkordot produkál.
Reméljük, sikerült egy kicsit közelebb kerülnöd a szakállas férfiak rejtett világához, elvégre a férfi szakáll nélkül olyan, mint az oroszlán sörény nélkül. Netán Te is szakállas vagy?
Akár igen, akár nem, fordulj hozzánk bizalommal, várunk üzleteinkben, és egy illattanácsadás keretében segítünk megtalálni álmaid illatát, mert egy illat nélküli nap elvesztegetett nap!
lazolkov
blog comments powered by Disqus