A gurjunbalzsam népszerűségének a titka
Mostani blogbejegyzésünkben egy kevésbé ismert parfümösszetevőt mutatunk be, amely nem más, mint a gurjunbalzsam.
Származása
A gurjunfa Északkelet-India és Délnyugat-Ázsia trópusi, szubtrópusi erdeiben őshonos. Tudományos elnevezése a Dipterocarpus turbinatus, de a különböző nyelvekben találkozhatunk vele gurjan, gurgina, mayapis, csie pu luo hsziang vagy éppen keruing néven is.
Az említett földrajzi régiókban élő emberek a belőle nyert balzsam és olaj miatt nevelik és gondozzák a gurjunfát. A különböző országokban más és más az összetétele, Indonéziában például eltérők a jellemzői, mint Malajziában, Kambodzsában és Vietnámban.
Előállítása, tulajdonságai
Az olajat a fagyantából gőzdesztillációval állítják elő.
„Akként nyerik, hogy a fába metszéseket csinálnak, míg a gyökére tüzet raknak. Egyetlen fa egy idény alatt negyven gallon olajat ád, melyet vízzel átpárologtatva, 35% illó olajat kaphatni. A gurgina-balzsam faolaj-sűrűségű, sötétvörös szinű, s csekély szagú” – olvasható az Orvosi Hetilap 1865. július 2-án megjelent számában.
A gurjunbalzsam fás, enyhén fűszeres illatú, édes, pézsmás jegyekkel, kis pacsulis, tűlevelű, kámforos beütéssel.
Jól keverhető a következő alapanyagokkal: oud, illatos ábelfű magolaja, bergamott, mirha, tömjén, muskátli, grapefruit, gyömbér, arab jázmin, bolgár levendula, neroli, pálmarózsa, pacsuli, marokkói rózsa, szantálfa, ylang ylang.
Kelet-indiai copaibabalzsamként is szokták emlegetni, mert van köztük hasonlóság az enyhén édes balzsamos illatukat tekintve, ugyanakkor a gurjun és a copaiba között nincs botanikai rokonság.
Felhasználása
A gurjunfát és a gyantáját használják a bútoriparban, de például fáklyakészítésre is, míg a belőle előállított olaj, illetve balzsam pozitív hatásait a gyógyászatban nagyon sok területen hasznosítják. A teljesség igénye nélkül: enyhíti a reumás panaszokat, alkalmas egyes nemi betegségek, valamint lepra, pikkelysömör és más bőrbetegségek kezelésére. Gyulladáscsökkentő, stresszoldó hatása van, hasznos a vérnyomás szabályozásában, valamint légzőszervi problémák orvoslására is használják. Az ajurvédában Chhaagakarna és Ajakarna néven hivatkoznak rá.
A parfümiparban viszonylag olcsó fixálószerként alkalmazzák, képes úgymond „lekerekíteni” az illatok durva éleit. Az aromás jegyeket jól illeszti össze, illetve tartja azokat egyben. Gyakran a gurjunbalzsam a hiányzó láncszem az illatakkordokban, vele válik teljessé egy-egy kompozíció.
Egyes helyeken különböző illatanyagok hamisítására is használják. Például úgy, hogy a pacsulilevelek rétegei közé gurjungallyakat helyeznek a desztillációs edényben, ennek következtében az így kinyert pacsuliolaj a hozzá hasonló gurjunolajat is tartalmaz majd.
Képes megszüntetni vagy legalábbis elfedni a testszagot. Megosztó illata van, amelyet egyes emberek csodálatosnak találnak, másokat viszont irritál a jellegzetes aromája.
Párologtatásra, masszázsolajként, fürdőszerként, szappan és gyertya alapanyagaként is felhasználható.
Mely parfümök tartalmazzák?
Számos niche alkotásban felhasználják a gurjunbalzsamot, a Cherry Garden kínálatában megtalálható parfümök közül az alábbiak tartalmazzák a hivatalos leírásuk alapján:
Accendis - Aclus
Az Aclus karaktere balzsamos és bőrös, de meglepetésként újra és újra felvillannak fénysugarak, titokzatos illatok, amelyek visszatükröződnek gondolatainkban.
Angela Ciampagna - Hatria
Ez nem egy szokásos rózsa, hanem egy mindenféle klisétől mentes, egyedi, mediterrán Hatria rózsa, melynek felfeslő szirmai egy vékony, hártyaszerű selymen keresztül csepegtetik érzéki nektárjukat a bőrünkre, illata pedig minden egyes alkalommal rabul ejti szívünket.
Nishane – Nefs
Keleti ihletettségű, káprázatos illat. Egy merőben új, modern nyugat-európai motivációkkal felturbózott, döbbenetes erejű, kultikus alkotás, amely még azokat is elvarázsolja, akik különösebben nem rajonganak a nehéz keleti illatokért.
Ez a bőrünkön izzó lávaként zubogó mély és krémes alkotás sáfrányosan mézes fügével, zsályával kevert ibolya spektrumával nyílik meg, majd selymes tapintású rózsaszirmok lopóznak be az illat szívébe az osmanthus, a geránium és a jázmin triumvirátusának fátyla mögött, amihez a szerecsendió ad egzotikusan fűszeres melegséget.
A leszáradásban a whiskey és a vanília zamatosan ínyenc együttműködése teljesedik ki, amihez a gyertyát az olvadó ámbra, a pikáns fahéj, az oud és a gurjun balzsammal átitatott cédrusfa tartja egy kényelmes bőrpamlagon.
Label Parfum – Olive Wood & Leather
Szantálos, vaníliás, sáfrányos illat, többek között kis karamellel megbolondítva. A leszáradás során egyre jobban hasonlít a Nefshez – talán pont a gurjunbalzsam miatt –, így alternatívát jelenthet a Nishane illatának kedvelőinek.
blog comments powered by Disqus